top of page

ČERNOBÍLÉ KOLÁŽE

Rozhovor s Jaroslavem Jebavým u příležitosti jedné z aktivit Uskupení Tesla.

> 1/ Už jste někdy byli ve svých snech zapojeni do vědeckého výzkumu ?

Ne.

 

> 2/ Které oblasti vědy v poslední době upoutaly vaši pozornost (a proč)?

Určitě nano, nanotechnologie, pak taky nahlídnutí do hloubky vesmíru. Mám rád vesmír.

 

> 3/ Co si představíte pod pojmem NANO?

Je to takový nepochopitelný, že je to tak maličký. Podobá se to trochu černé hmotě ve vesmíru, kterou nikdo nevidí a přece tam je.

 

> 4/ Která z následujících věd fyzika, chemie a matematika se vám líbila ve škole (a proč)?

Celkově nic. Nelíbilo se mi ve škole vůbec. Matematika a geometrie mě otravovala a přece teď používám geometrické principy a kroužky.

 

> 5/ Co si myslíte o významu spojení umění s vědou ?

Když posloucháte vědce, tak oni taky nevědí proč to je, proč nano funguje, tak jak funguje. Tak je to i s uměním. Nikdy neví, proč je něco umění, všechny výklady jsou až dodatečné. Jsou to věci, které člověka přesahují.

 

> 6/ Jak a v čem ovlivní nanotechnologie 21. století ?

Zatím jsou v plenkách, ale pokud se budou rozvíjet, tak zasáhnou do všeho.

 

Vesmírný kutil Jaroslav Jebavý si pořídil razidla na atomy, z nichž vytváří shluky, které asociují nanosvět. Koláže vznikají ze střepů a částí celku, což je jasné : svět je přece složen z atomů, atomy z molekul a ještě hlouběji se vlní leptony, kvarky a kalibrační bosony. Pramenem ke kolážování jsou autorova vlastní díla. Recyklovat sám sebe,  stříhat, ničit, destruovat vlastní práci a vytvářet z ní nové věci, v tom je velký kus odvahy, ale i deziluze a zdravého odstupu. Některé papíry mají zjevně rozcuchaný kudrnatý efekt řádné mikroskopické či dokonce nanoskopické struktury, jiné vypadají jako perský koberec hozený přes rohlíky. Je v nich spirála života i Hitchcockovo schodiště úzkosti. Příběhy o vzniku vesmíru na Bachovu hudbu (možná by to mohl být i Jethro Tull) a okouzlení technikou a dobrodružstvím, které s ní může člověk podnikat – přeletět oceán, postavit Eiffelovku a podívat se do dimenze 10 na mínus devátou.

bottom of page